Return to Headlines

Winter Sports Schedule 2019

Carman-Ainsworth Winter Sports Schedule 2019

 ~ Schedule is tentative and subject to change ~

Link to printable .pdf of the C-A Winter 2019 Sports Schedule

 

Carman-Ainsworth High School

Boys Varsity Basketball

Tuesday, November 27, * Saginaw, Home, 7:00 PM

Saturday, December 1, Tip Off Classic, Det. Cass Tech, 8:00 PM

Tuesday, December 4, * Lapeer, Away, 7:00 PM

Tuesday, December 11, * Davison, Away, 7:30 PM

Friday, December 14, * Grand Blanc, Away, 7:30 PM

Tuesday, December 18, * Flint, Home, 7:00 PM

Friday, December 21, Swartz Creek, Home, 7:00 PM

Thursday, December 27, Beecher, Mott CC, 7:30 PM

Friday, January 4, Flushing, Home, 7:30 PM

Friday, January 11, * Powers, Home, 7:00 PM

Tuesday, January 15, * Heritage, Home, 7:00 PM

Friday, January 18, Lake Orion, Away, 7:00 PM

Friday, January 25, * Grand Blanc, Home, 7:30 PM

Tuesday, January 29, * Davison, Home, 7:30 PM

Friday, February 1, * Flint, Away, 7:00 PM

Friday, February 8, * Lapeer, Home, 7:00 PM

Tuesday, February 12, Clarkston, Home, 7:00 PM

Thursfay,  February 14, * Powers, Away, 7:00 PM   

Tuesday, February 19, Fenton, Home, 7:00 PM

Thursday, February 21, * Cross Over, TBA, 7:00 PM

Friday, February 22, * Championship, Home, 7:00 PM

Monday, February 25-Friday, March 1, Districts at Davison HS, Away, TBA

Tuesday, March 5, Regional Game @ Flushing, Away, TBA

Thursday, March 7, Regional Final @ Mt.Pleasant, Away, TBA

Tuesday, March 12, Quarter Finals at Grand Blanc, Away, TBA

Friday, March 15, Semi-Finals at Breslin, Away, 12:00 PM

Saturday, March 16, State Final at Breslin, Away, 12:15 PM                

Coach: Jay Witham    

Assts.: Rory Jones, Brennen Gleason & Connor Storms

 

Boys J.V. Basketball

Tuesday, November 27, Saginaw, Home, 5:30 PM

Thursday, November 29, Waterford Mott, Away, 5:30 PM

Tuesday, December 4, Lapeer, Away, 5:30 PM

Monday, December 10,  Davison, Home, 5:30 PM

Thursday, December 13, Grand Blanc, Home, 5:30 PM

Tuesday, December 18, Flint, Home, 5:30 PM

Friday, December 21, Swartz Creek, Home, 5:30 PM

Thursday, January 3, Flushing, Away, 5:30 PM

Tuesday, January 8, Goodrich, Home, 5:30 PM

Friday, January 11, Powers, Home, 5:30 PM

Tuesday, January 15, Heritage, Home, 5:30 PM

Friday, January 18, Lake Orion, Away, 5:30 PM

Thursday, January 24, Grand Blanc, Away, 5:30 PM

Monday, January 28, Davison, Away, 7:00 PM

Friday, February 1, Flint, Away, 5:30 PM

Friday, February 8, Lapeer, Home, 5:30 PM

Tuesday, February 12, Clarkston, Home, 5:30 PM

Thursday, February 14, Powers, Away, 5:30 PM

Tuesday, February 19, Fenton, Home, 5:30 PM

Thursday, February 21, Cross-Over, TBA, 5:30 PM

Coach:  Kevin Root  

 

Boys Freshmen Basketball

Tuesday, November 27, Saginaw, Home, 4:00 PM

Thursday, November 29, Waterford Mott, Away, 4:00 PM

Tuesday, December 4, Lapeer, Away, 4:00 PM

Monday, December 10, Davison, Home, 4:00 PM

Thursday, December 13, Grand Blanc, Home, 4:00 PM

Tuesday, December 18, Flint, Home, 4:00 PM

Friday, December 21, Swartz Creek, Home, 4:00 PM

Thursday, January 3, Flushing, Away, 4:00 PM

Tuesday, January 8, Goodrich, Home, 4:00 PM

Friday, January 11, Powers, Home, 4:00 PM

Tuesday, January 15, Heritage, Home, 4:00 PM

Friday, January 18, Lake Orion, Away, 4:00 PM

Thursday, January 24, Grand Blanc, Away, 4:00 PM

Monday, January 28, Davison, Away, 5:30 PM

Friday, February 1, Flint, Away, 4:00 PM

Friday, February 8, Lapeer, Home, 4:00 PM

Tuesday, February 12, Clarkston, Home, 4:00 PM

Thursday, February 14, Powers, Away, 4:00 PM

Tuesday, February 19, Fenton, Home, 4:00 PM

Thursday, February 21, Cross-Over, TBA, 5:30 PM

Coach:  Maurice Fields   

 

Girls Varsity Basketball

Monday, December 3, * Lapeer, Home, 7:00 PM

Saturday, December 8, Ice Breaker Challenge, Arbor Prep, 6:30 PM

Tuesday, December 11, * Davison, Away, 6:00 PM

Friday, December 14, * Grand Blanc, Away, 6:00 PM

Saturday, December 15, Best of Michigan/Toledo Rogers at Detroit Edison, 12:40 PM

Tuesday, December 18,  * Flint, Away, 7:00 PM

Thursday, December 20, Swartz Creek, Away, 7:00 PM

Thursday, December 27, Goodrich, Mott CC, 6:00 PM

Friday, January 4, Flushing, Home, 6:00 PM

Wednesday, January 9, * Heritage, Away, 7:00 PM

Friday, January 11, * Powers, Away, 7:00 PM

Tuesday, January 15, Detroit Country Day, Away, 5:30 PM

Saturday, January 19, MLK Invite, Arbor Prep, TBA

Friday, January 25, * Grand Blanc, Home, 6:00 PM

Tuesday, January 29, * Davison, Home, 6:00 PM

Friday, February 1, * Flint, Home, 7:00 PM

Friday, February 8, * Lapeer, Away, 7:00 PM

Thursday, February 14, * Powers, Home, 7:00 PM

Thursday, February 21, * Cross-Over, TBA, 7:00 PM

Friday, February 22, * Championship, Home, 7:00 PM

Thursday, February 28, Detroit Edison, Away, 6:00 PM

Monday, Wednesday, Friday, March 4, 6, 8, Districts, Lapeer, TBA

Monday, March 11,  Regionals, TBA, TBA

Wednesday, March 13, Regional Final @ Mt Pleasant, Away, TBA                                  

Tuesday, March 19, Quarterfinals @ Gr Blanc, Away, TBA

Friday, March 22, Semi Final, Calvin College, 12:00 PM

Saturday, March 23, Finals, Calvin College, 12:15 PM

Coach:  Lance Belill     

Asst.  Brian Klein

 

Girls J.V. Basketball

Monday, December 3, Lapeer, Home, 5:30 PM

Thursday, December 6, Waterford Kettering, Away, 5:30 PM

Tuesday, December 11, Davison, Away, 4:30 PM

Thursday, December 13, Grand Blanc, Home, 7:00 PM

Tuesday, December 18, Flint, Away, 5:30 PM

Thursday, December 20, Swartz Creek, Away, 5:30 PM

Friday, December 4, Flushing, Home, 4:00 PM

Wednesday, January 9, Heritage, Away, 5:30 PM

Friday, January 11, Powers, Away, 5:30 PM

Tuesday, January 15, H.H. Dow, Away, 4:00 PM

Thursday, January 17, Bay City John Glenn, Away, 5:30 PM

Thursday, January 24, Grand Blanc, Away, 7:00 PM

Tuesday, January 29, Davison, Home, 4:30 PM

Friday, February 1, Flint, Home, 5:30 PM

Friday, February 8, Lapeer, Away, 5:30 PM

Thursday, February 14, Powers, Home, 5:30 PM

Thursday, February 21, Cross Over, TBA, TBA

Coach:  Jeff Nagy

 

Bowling

(Admission $6.00 Adult/$5.00 Student)

Saturday, December 15, BC John Glenn Inv. at Monitor Lanes, 9:00 AM

Thursday, January 3, Midland Dow at Alert Lanes, 5:30 PM

Wednesday, January 9, Bay City Central at Gr Blnc Lanes, 5:30 PM

Saturday, January 12, John Glenn (Girls) at Gerlach Lanes, 10:30 AM

Saturday, January 12, John Glenn (Boys) at Roll-A-Way, 10:30 AM

Saturday, January 12, Powers (Boys) at Gerlach Lanes, 2:00 PM

Saturday, January 12, Powers (Girls) at Roll-A-Way Lanes, 2:00 PM

Tuesday, January 15, Heritage at Monitor Lanes, 5:30 PM

Saturday, January 19, BC Western at Northern Lanes, 1:00 PM

Wednesday, January 23, Grand Blanc at Grand Blanc Lanes, 5:30 PM

Saturday, January 26, Saginaw at Stardust Lanes, 9:00 AM

Tuesday, January 29, Midland at Monitor Lanes, 5:30 PM

Wednesday, January 30, Lapeer at Grand Blanc Lanes, 5:30 PM

Saturday, February 2, Flint at Colonial Lane, 1:00 PM

Sunday, February 3,  Cavalier Inv. at Gr Blanc Lanes, TBA

Wednesday, February 6, Mt. Pleasant at Northern Lanes, 5:30 PM

Saturday, February 9, Davison at Candlelite Bowl, Noon

Sunday, February 10, S & R Singles Scholarship at Monitor Lanes 

Tuesday, February 12, SVL Singles Tourn. (G) at Monitor, 5:30 PM

Wednesday, February 13,  SVL Singles (B) at Gr Blanc Lanes, 5:30 PM

Friday-Saturday, February 22-23, MHSAA Bowling Regionals, TBA               

Friday-Saturday, March 1-2, MHSAA State Finals, TBA                          

Boys Coach:  Tim Nunn     

Girls Coach:  Paul Ballard

 

Boys Swim

Friday, December 7, * Davison at BC Western, Away, 6:00 PM

Tuesday, December 11, Holly, Home, 6:00 PM

Tuesday, December 18, * Flint at BC John Glenn, Away, 6:00 PM

Friday, January 4, *  H.H. Dow at BC Central, Away, 6:00 PM

Saturday, January 5, Heritage Invite, Away, 12:00 PM

Tuesday, January 8, * Heritage & Powers, Home, 6:00 PM

Friday, January 11, Lapeer at Grand Blanc, Away, 6:00 PM

Thursday, January 17, Genesee Co. at Fenton, Away, TBA

Friday, January 18, Genesee Co. at Fenton, Away, TBA

Saturday, January 19, Genesee Co. at Fenton, Away, TBA

Friday, February 1, *  Midland, Home, 6:00 PM

Tuesday, February 5, * Powers at Lapeer, Away, 4:00 PM

Thursday, February 21, * SVL Prelims, at SVSU, TBA

Saturday, February 23, * SVL Championships, at SVSU, TBA

Coach:  Abbey Cowen 

 

Boys Wrestling

Wednesday, December 5, * Heritage, Davison at BCW, Away, 6:00 PM

Friday, December 7, Owosso Quad, Away, 4:00 PM

Friday, December 7, Midland (JV), Away, 5:00 PM

Wednesday, December 12, * Davison, Home, 6:00 PM

Friday, December 14, Co. Clash Tourn. (JV) Clio, Away, 4:30 PM

Saturday, December 15, Co. Clash Tourn. (V) Clio, Away, 9:00 AM

Wednesday, December 19, * Grand Blanc at Davison, Away, 6:00 PM

Saturday, December 22, Genesee Co. Meet at Davison, 9:00 AM

Saturday, January 5,  New Lothrop Hall of Fame Inv, 9:00 AM

Wednesday, January 9, * BC John Glenn & HH Dow, Home, 6:00 PM

Saturday, January 12, Warren Woods Tower Tourn. Away, 9:00 AM

Wednesday, January 16, * Powers at Lapeer, Away, 6:00 PM

Saturday, January 19, Beecher Inv, Away, 9:00 AM

Saturday, January 26, * SVL Championship at HH Dow, 9:00 AM

Wednesday, January 30, Whitmore Lake Quad, Away, 5:00 PM

Thursday, February 7, Team Districts at Sw Creek, Away, 6:00 PM

Saturday, February 9, Individual Districts at BC Western, TBA

Wednesday, February 13, Team Regionals at Clarkston, TBA

Friday-Saturday, February 22-23, Team Finals at Kalamazoo, Away, TBA

Friday-Saturday, March 1-2, Individual Finals at Ford Field, TBA

Head Coach:  Tom Weissend   Assistant:  Mike Gross

 

 

 

Carman-Ainsworth Middle School                         

8th Gr.  Boys Basketball

Wednesday, January 23, Swartz Creek, Home, 5:30 PM

Monday, January 28, Ortonville Brandon, Away, 5:30 PM

Wednesday, January 30, Lapeer, Home, 5:30 PM

Monday, February 4, Linden, Home, 5:30 PM

Wednesday, February 6, Flushing, Away, 5:30 PM

Monday, February 11, Kearsley, Away, 5:30 PM

Wednesday, February 13, Davison, Away, 5:30 PM

Wednesday, February 20, Grand Blanc East, Home, 5:30 PM

Monday, February 25, Holly, Away, 5:30 PM

Wednesday, February 27, Grand Blanc West, Home, 5:30 PM

Monday, March 4, Grand Blanc East, Away, 5:30 PM

Wednesday, March 6, Clio, Home, 5:30 PM                                  

Coach:  Jack Lengemann

 

7th Gr. Boys Basketball

Wednesday, January 23, Swartz Creek, Home, 4:15 PM

Monday, January 28, Ortonville Brandon, Away, 4:15 PM

Wednesday, January 30, Lapeer, Home, 4:15 PM

Monday, February 4, Linden, Home, 4:15 PM

Wednesday, February 6, Flushing, Away, 4:15 PM

Monday, February 11, Kearsley, Away, 4:15 PM

Wednesday, February 13, Davison, Away, 4:15 PM

Wednesday, February 20, Grand Blanc East, Home, 4:15 PM

Monday, February 25, Holly, Away, 4:15 PM

Wednesday, February 27, Grand Blanc West, Home, 4:15 PM

Monday, March 4, Grand Blanc East, Away, 4:15 PM

Wednesday, March 6, Clio, Home, 4:15 PM 

Coach:  Matt Young

 

7th-8th Gr. Co-Ed Swimming

Wednesday, January 16, Davison, Away, 4:15 PM

Wednesday, January 23, Owosso, Home, 4:15 PM

Wednesday, January 30, Corunna, Away, 4:15 PM

Friday, February 1,  Relay meet, TBA, 4:15 PM

Monday, February 4, Ortonville Brandon, Home, 4:15 PM

Wednesday, February 6, Holly, Away, 4:15 PM

Monday, February 11, Fenton, Home, 4:15 PM

Wednesday, February 13, Grand Blanc, Away, 4:15 PM

Wednesday, February 20, Kearsley, Away, 4:15 PM

Monday, February 25, Swartz Creek/Flushing, Home, 4:15 PM

Coach:  Wyatt Pangerl 

Assistant:  Sheri Pangerl

 

7th & 8th Girls Volleyball

Wednesday, November 7, Fenton, Away, 4:15 PM

Monday, November 12, Flushing, Home, 4:15 PM

Wednesday, November 14, Kearsley, Home, 4:15 PM

Monday, November 19, Ortonville Brandon, Away, 4:15 PM

Tuesday, November 20,  Swartz Creek, Away, 4:15 PM

Monday, November 26, Grand Blanc East, Home, 4:15 PM

Wednesday, November 28, Clio, Home, 4:15 PM

Monday, December 3, Holly, Away, 4:15 PM

Wednesday, December 5,  Linden, Away, 4:15 PM

Monday, December 10, Owosso, Home, 4:15 PM

Wednesday, December 12, Davison, Home, 4:15 PM

Monday, December 17, Grand Blanc West, Away, 4:15 PM

8th grade Coach:  Brandy Jackson

7th grade Coach:  Emily Reed

 

Middle School Wrestling

Tuesday, November 13, Holly, Gr Blnc East, Sw Creek, Home, 4:15 PM

Tuesday, November 20, Davison, Away, 4:15 PM

Thursday, November 29, Linden, Lapeer, Davison, Home, 4:15 PM

Tuesday, December 4, Ortonville Brandon, Away, 4:15 PM

Tuesday, December 11, Fenton, Away, 4:15 PM

Tuesday, December 18, Kearsley, Away, 4:15 PM

Coaches:  Richard Wyatt & Paul Haskins

 

 

Cheer Competition Schedule

Saturday, January 5, Midland (V & JV), Away, TBA

Saturday, January 12,  Pinckney (V & JV), Away, TBA

Saturday, January 19, Oak Park  (V & JV), Away, TBA

Saturday, January 26, Melvindale  (V & JV), Away, TBA

Wednesday, January 30,  Fenton HS  (7-8), Away, 6:00 PM

Saturday, February 2, Kalamazoo Central (V & JV), Away, TBA

Wednesday, February 6, SVL Meet (V) at Gr Blanc, Away, 5:00 PM

Thursday, February 14, Davison MS (7-8), Away, 6:00 PM

Saturday, February 16, Districts at Lake Orion (V), Away, TBA

Thursday, February 28, Flushing MS (7-8), Away, 6:00 PM

Cavalier  Cheerleading  Coaches

Varsity – Miny Adams,  JV – Dashunna Bean

7/8 – Tiffani Williams & Heidi Raquepaw

 

 

 

Carman-Ainsworth High School

Principal – Charles LaClear

Athletic Director – Mary Haslinger

Athletic Secretary - Ronda Miller

Trainer - Jay Witham

Phone (810) 591-3242

Fax (810) 591-5531

 

Carman-Ainsworth Middle School

Principal - Taylor Chapman

Athletic Director - Brad Charmoli

Athletic Secretary – Kim Idalski

Phone (810) 591-3548

Fax (810) 591-3594